Braking Resistor SK BRE4-3-100-450
Part no. 275273205
Product attributes
| Technical description | BRAKING RESISTANCE SK BRE4-3-100-450 |
|---|
| Braking resistor type | External braking resistor |
|---|---|
| Assembly of braking resistor | Directly mounted |
| Min. permissible ambient temperature | -30 °C |
|---|---|
| Max. permissible ambient temperature | 40 °C |
| Max. permissible ambient temperature at S3-70% 10min | 50 °C |
| Max. Energy consumption | 3.0 kWs |
| Max. nominal power | 0.450 kW |
| Height | 260 mm |
| Width | 355 mm |
| Depth | 235 mm |
| Gross Weight | 3.30 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling, RoHS, UR certification |
|---|
| Temperature monitoring of the braking resistor | No |
|---|