80 LP/4 - NEMA C-Face - N56C - 332/575V
Part no. 33610295
Product attributes
| Technical description | 80 LP/4 CUS P250 332/575 TW |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 80 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | NEMA |
| Motor flange type | IEC B14 |
| Cosine phi 1 | 0.70 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 6.5 |
| Nominal motor voltage (V) | 332/575 |
| Efficiency (50% PN) | 84.4 |
| Efficiency (75% PN) | 85.5 |
| Efficiency (100% PN) | 85.5 |
| Nominal frequency | 60 Hz |
| Nominal power | 0.75 kW |
| Nominal power | 1.00 HP |
| Motor speed | 1,730 r/min |
| Thermal motor protection | Thermostat |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 1 |
| Gross Weight | 9.00 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling, UL certification, CSA certification, DoE-CC certification, CSAev certification, NOM certification |
|---|