Braking Resistor SK BRE4-1-400-100
Part no. 275273012
Product attributes
| Technical description | BRAKING RESIST. SK BRE4-1-400-100 |
|---|
| Braking resistor type | External braking resistor |
|---|---|
| Assembly of braking resistor | Directly mounted |
| Min. permissible ambient temperature | -30 °C |
|---|---|
| Max. permissible ambient temperature | 40 °C |
| Max. permissible ambient temperature at S3-70% 10min | 50 °C |
| Max. Energy consumption | 2.2 kWs |
| Max. nominal power | 0.100 kW |
| Height | 178 mm |
| Width | 149 mm |
| Depth | 61 mm |
| Gross Weight | 0.70 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling, RoHS, UR certification |
|---|
| Temperature monitoring of the braking resistor | No |
|---|