Braking Resistor SK BR4-75/200
Part no. 275991120
Product attributes
| Technical description | BRAKE RESISTOR SK BR4-75/200 |
|---|
| Braking resistor type | Bottom-mounted braking resistor |
|---|---|
| Assembly of braking resistor | Without |
| Min. permissible ambient temperature | -30 °C |
|---|---|
| Max. permissible ambient temperature | 40 °C |
| Max. permissible ambient temperature at S3-70% 10min | 50 °C |
| Max. Energy consumption | 4.4 kWs |
| Max. nominal power | 0.200 kW |
| Gross Weight | 0.60 kg |
|---|
| Temperature monitoring of the braking resistor | No |
|---|