112 MP/4 - IEC B3 - 400/690V
Part no. 36010194
Product attributes
| Technical description | 112MP/4 P735 B3 400/690 TF 2/I |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 112 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | IEC |
| Motor flange type | IEC B3 |
| Cosine phi 1 | 0.83 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 7.5 |
| Nominal motor voltage (V) | 400/690 |
| Efficiency (50% PN) | 88.9 |
| Efficiency (75% PN) | 89.2 |
| Efficiency (100% PN) | 88.6 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 4.00 kW |
| Motor speed | 1,440 r/min |
| Thermal motor protection | Thermistors |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 2 |
| Gross Weight | 36.00 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling |
|---|