225 SP/4 - IEC B3 - 400DV
Part no. 38650180
Product attributes
| Technical description | 225SP/4 CUS P740 B3 400D TF 2/I TF/TW |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 225 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | IEC |
| Motor flange type | IEC B3 |
| Cosine phi 1 | 0.83 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 7.7 |
| Nominal motor voltage (V) | 400D |
| Efficiency (50% PN) | 93.6 |
| Efficiency (75% PN) | 94.4 |
| Efficiency (100% PN) | 94.1 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 37.00 kW |
| Nominal power | 50.00 HP |
| Motor speed | 1,485 r/min |
| Thermal motor protection | Thermistors |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 2 |
| Gross Weight | 330.00 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling, CSA certification, UL certification, NOM certification, DoE-CC certification, CSAev certification |
|---|