71 S/4 - NEMA C-Face - N56C - 230/460V
Part no. 32110012
Product attributes
| Technical description | 71 S/4 CUS P250 230/460 |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 71 |
| Efficiency class | IE1 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | NEMA |
| Motor flange type | IEC B14 |
| Cosine phi 1 | 0.64 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 3.0 |
| Nominal motor voltage (V) | 230/460 |
| Efficiency (100% PN) | 63.0 |
| Nominal frequency | 60 Hz |
| Nominal power | 0.25 kW |
| Nominal power | 0.33 HP |
| Motor speed | 1,710 r/min |
| Terminal box position | Terminal box position for 1 |
|---|
| Gross Weight | 5.40 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | UL certification, CSA certification |
|---|