80 S/4 - IEC B3 - 230/400V
Part no. 33010100
Product attributes
| Technical description | 80 S/4 P732 B3 230/400 2/I |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 80 |
| Efficiency class | IE1 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | IEC |
| Motor flange type | IEC B3 |
| Cosine phi 1 | 0.73 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 3.3 |
| Nominal motor voltage (V) | 230/400 |
| Efficiency (50% PN) | 74.5 |
| Efficiency (75% PN) | 75.9 |
| Efficiency (100% PN) | 75.1 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 0.55 kW |
| Motor speed | 1,375 r/min |
| Terminal box position | Terminal box position for 2 |
|---|
| Gross Weight | 8.00 kg |
|---|