71 SP/4 - IEC B14 - C105 - 230/400V
Part no. 32010096
Product attributes
| Technical description | 71 SP/4 P761 B14 230/400 TF |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 71 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | IEC |
| Motor flange type | IEC B14 |
| Cosine phi 1 | 0.71 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 4.9 |
| Nominal motor voltage (V) | 230/400 |
| Efficiency (50% PN) | 68.2 |
| Efficiency (75% PN) | 73.0 |
| Efficiency (100% PN) | 73.5 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 0.25 kW |
| Motor speed | 1,415 r/min |
| Thermal motor protection | Thermistors |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 1 |
| Gross Weight | 5.90 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling |
|---|