71 L/4 - NEMA C-Face - N56C - 230/460V
Part no. 32610012
Product attributes
| Technical description | 71 L/4 CUS P250 230/460 |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 71 |
| Efficiency class | IE1 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | NEMA |
| Motor flange type | IEC B14 |
| Cosine phi 1 | 0.69 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 3.6 |
| Nominal motor voltage (V) | 230/460 |
| Efficiency (100% PN) | 71.0 |
| Nominal frequency | 60 Hz |
| Nominal power | 0.37 kW |
| Nominal power | 0.50 HP |
| Motor speed | 1,720 r/min |
| Terminal box position | Terminal box position for 1 |
|---|
| Gross Weight | 6.30 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | UL certification, CSA certification |
|---|