100 LP/4 - IEC B3 - 230/400V
Part no. 35010192
Product attributes
| Technical description | 100LP/4 P734 B3 230/400 TF 2/I |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 100 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | IEC |
| Motor flange type | IEC B3 |
| Cosine phi 1 | 0.83 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 8.2 |
| Nominal motor voltage (V) | 230/400 |
| Efficiency (50% PN) | 88.7 |
| Efficiency (75% PN) | 89.6 |
| Efficiency (100% PN) | 88.1 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 2.20 kW |
| Motor speed | 1,465 r/min |
| Thermal motor protection | Thermistors |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 2 |
| Gross Weight | 28.00 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling |
|---|