112 MP/4 - NEMA C-Face - N184TC - 230/460V
Part no. 36110292
Product attributes
| Technical description | 112MP/4 CUS P252 N184TC 230/460 TW |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 112 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | NEMA |
| Motor flange type | IEC B14 |
| Cosine phi 1 | 0.80 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 9.5 |
| Nominal motor voltage (V) | 230/460 |
| Efficiency (50% PN) | 89.2 |
| Efficiency (75% PN) | 90.4 |
| Efficiency (100% PN) | 89.5 |
| Nominal frequency | 60 Hz |
| Nominal power | 3.70 kW |
| Nominal power | 5.00 HP |
| Motor speed | 1,755 r/min |
| Thermal motor protection | Thermostat |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 1 |
| Gross Weight | 32.00 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling, UL certification, CSA certification, DoE-CC certification, CSAev certification, NOM certification |
|---|