132 MP/4 - IEC B3 - 400/690V
Part no. 36610193
Product attributes
| Technical description | 132MP/4 P736 B3 400/690 TF 2/I |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 132 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | IEC |
| Motor flange type | IEC B3 |
| Cosine phi 1 | 0.77 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 7.5 |
| Nominal motor voltage (V) | 400/690 |
| Efficiency (50% PN) | 90.2 |
| Efficiency (75% PN) | 90.5 |
| Efficiency (100% PN) | 90.4 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 7.50 kW |
| Motor speed | 1,460 r/min |
| Thermal motor protection | Thermistors |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 2 |
| Gross Weight | 62.00 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling |
|---|