132 SP/4 - IEC B3 - 400/690V - BRE 60Nm
Part no. 36310129
Product attributes
| Technical description | 132SP/4 P736 B3 400/690 TF 2/I FDB60 |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 132 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | Yes |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | IEC |
| Motor flange type | IEC B3 |
| Braking torque | 60 Nm |
|---|---|
| Cosine phi 1 | 0.80 |
| IA / IN 1 | 8.6 |
| Nominal motor voltage (V) | 400/690 |
| Efficiency (50% PN) | 90.6 |
| Efficiency (75% PN) | 91.5 |
| Efficiency (100% PN) | 90.9 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 5.50 kW |
| Motor speed | 1,465 r/min |
| Thermal motor protection | Thermistors |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 2 |
| Gross Weight | 65.00 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling |
|---|