90 LP/4 - IEC B14 - C160 - 230/400V
Part no. 34510084
Product attributes
| Technical description | 90 LP/4 P784 230/400 TF |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 90 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | IEC |
| Motor flange type | IEC B14 |
| Cosine phi 1 | 0.79 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 5.9 |
| Nominal motor voltage (V) | 230/400 |
| Efficiency (50% PN) | 86.6 |
| Efficiency (75% PN) | 86.3 |
| Efficiency (100% PN) | 85.3 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 1.50 kW |
| Motor speed | 1,415 r/min |
| Thermal motor protection | Thermistors |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 1 |
| Gross Weight | 17.00 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling |
|---|