brake
Part no. 19031922
Product attributes
| Technical description | BR20 W 180 P FDB 6K HT C |
|---|
| Type of use | Working brake |
|---|---|
| Brake pad type | HT-Belag (Precima) |
| Brake manufacturer type designation | FDB spring-applied brake |
| Brake protection class | IP55 |
| Braking torque | 20 Nm |
|---|---|
| Cable length | 0.50 m |
| Coil voltage | 180 V |
| Rust and dust protection of brake | Without |
|---|
| Gross Weight | 2.86 kg |
|---|
| Fulfilled explosion protection directive | Without |
|---|