NORDAC FLEX SK 215E-301-340-A
Part no. 275223310
Product attributes
| Technical description | INVERTER SK 215E-301-340-A |
|---|
| Communication interface of the rotary encoder | HTL |
|---|---|
| Digital inputs | 3 |
| Digital outputs | 1 |
| PTC input | Yes |
| Internal brake rectifier | Yes |
| Integrated bus connections | USS, RS232, ModBus |
| Industrial ethernet | Optional |
| Available diagnostic interfaces | RS232 / RS485 |
| Min. electrical resistance of the braking resistor | 110 Ω |
|---|---|
| Nominal power | 3.00 kW |
| Nominal power | 4.00 HP |
| Mains supply | 3~ 380 … 500 V, -20% /+10 %, 47 … 63 Hz |
| Input current (RMS) – 1-phase | 0.00 A |
| Input current (FLA) – 1-phase | 0.00 A |
| Input current (RMS) - 3-phases | 7.00 A |
| Input current (FLA) - 3-phases | 6.30 A |
| Output current (RMS) | 7.50 A |
| Output current (FLA) | 6.70 A |
| Max. output frequency | 400.00 Hz |
| Efficiency class | IE2 |
| Protection class of drive electronics | IP55 |
| Min. permissible ambient temperature | -25 °C |
| Max. permissible ambient temperature | 40 °C |
| Max. permissible ambient temperature at S3-70% 10min | 45 °C |
| Min. warehouse and transport temperature | -25 °C |
| Max. warehouse and transport temperature | 60 °C |
| Length | 266 mm |
| Height | 134 mm |
| Width | 176 mm |
| Gross Weight | 3.20 kg |
|---|
| Certifications | UL certification, CE labelling, cTick, RoHS, CSA certification, RCM, UkrSEPRO, UK |
|---|---|
| Fulfilled EMC standard | EN 61800-3 |
| Functional safety | STO - One channel - PL e, SS1-T - PL c |
|---|---|
| Control voltage type | External 24 V |
| Brake chopper | Yes |
| Current vector control (ISD control) | Yes |
| Speed controller (closed-loop control) | Yes |
| Positioning with POSICON | Yes |
| Brake management | Yes |
| Integrated PLC | Yes |