160 SP/4 - S-Flange - 160S - 400/690V
Part no. 37155087
Product attributes
| Technical description | 160SP/4 P124 400/690 TF |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 160 |
| Efficiency class | IE3 |
| Braking motor | No |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | NORD direct mounting |
| Motor flange type | NORD B5 |
| Cosine phi 1 | 0.88 |
|---|---|
| IA / IN 1 | 8.1 |
| Nominal motor voltage (V) | 400/690 |
| Efficiency (50% PN) | 90.4 |
| Efficiency (75% PN) | 91.1 |
| Efficiency (100% PN) | 91.0 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 9.20 kW |
| Motor speed | 1,470 r/min |
| Thermal motor protection | Thermistors |
|---|---|
| Terminal box position | Terminal box position for 1 |
| Gross Weight | 83.00 kg |
|---|
| Fulfilled certificates and conformities | CE labelling |
|---|