80 L/4 - IEC B14 - C120 - 230/400V - BRE 10Nm
Part no. 33510044
Product attributes
| Technical description | 80 L/4 P762 B14 230/400 FDB10 |
|---|
| Cable entry (metric) | Cable gland at I |
|---|---|
| Motor type | Asynchronous |
| Motor frame size | 80 |
| Efficiency class | IE1 |
| Motor brake | With Brake |
| Braking motor | Yes |
| Brake protection class | IP55 |
| Motor protection class | IP55 |
| Insulation class | F |
| Operating mode of motor | S1 |
| Mechanical design | IEC |
| Motor flange type | IEC B14 |
| Braking torque | 10 Nm |
|---|---|
| Cosine phi 1 | 0.74 |
| IA / IN 1 | 3.5 |
| Nominal motor voltage (V) | 230/400 |
| Efficiency (50% PN) | 74.7 |
| Efficiency (75% PN) | 76.3 |
| Efficiency (100% PN) | 75.5 |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal power | 0.75 kW |
| Motor speed | 1,375 r/min |
| Terminal box position | Terminal box position for 1 |
|---|
| Gross Weight | 12.00 kg |
|---|